moc Aneb, kdo řídí svět

Moc není něco s čím se člověk narodí, nebo něco co má. Moc není stát ani to "jedno procento nejbohatších" o kterém se všude mluví. Moc nejsou ONI, nemůže být moc ani není, jsme pouze my. My jsme Ti kdo tvoří iluzi, že moc je něco co nás ovládá. Odevzdáváme svůj život iluzi. Přitom ona moc by byla tolik neúčinná přestali-li bychom v ní věřit. Bohužel toho my ale zatím ve velké většině nejsme schopni. Jsme naprogramování věřit v moc, žijeme v horizontu své vlastní řeči, což znamená (děkuji panu Urbanovi - naučil mě to u zkoušky ze sociologie :-)), že si většina z nás umí představit pouze to, co umí vyslovit a tedy učíme-li se odmala, že ema mele maso, že pan prezident je hlava státu a že chod světa má na starosti pán kterému se říká bůh, potom v takovém domění žijeme a je nám to vlastní.

Moc bohů, moc šamanů, moc mudrců, moc velkých vládců a dobyvatel, moc bojovníků, moc diktátorů, moc našich režimů. Jenomže kdo jsou bohové a šamani a mudrcové a velcí vládci a dobyvatelé? Kdo? Jen a pouze lidé jimž lidé svými neprogramovanými myšlenkami vtiskli nějaké nadpřirozené vlastnosti, takové, které oni sami nemají a ani mít nemohou, právě proto že tyto vlastnosti patří jen mocným. Je to tak přeci "odjakživa" - jak krásné a manipulátorské slovo. A potom máme hodné mocné - bohy; a špatné mocné - diktátory. A kdo přijde dřív s nějakou líbivou dnes velmi jednoduše řečeno populistickou myšlenkou ten má moc. Protože my sami, naprogramováni tak, abychom věřili všemu jen ne sami sobě jsme zvyklí věřit tomu, že někdo tu moc má. A když jí nestihneme nechat rodičům, ani partnerovi, odevzdáme jí šéfovi v práci a nebo nějaké celebritě. Jooo celebrity, to je dnes oblíbená moc, možná nejoblíbenější. Youtoober je víc než děcka se kterými sedí v lavici, herec je víc než štáb se kterým spolupracuje, zpěvák je víc než bubeník prostě někdo je vždycky víc, protože to tak bylo odjakživa. 

A tak když si entomolog sedne na velblouda a šíří paniku (to sem někde četla, jenže sem zapoměla kde a tak nemůžu autora citovat :'( ) myslíme si že je mocný - sehnal přeci velblouda, to my neumíme... :D jenomže ono stačí chvíli googlit...

Moc prostě není, to my jí dáváme jiným tím, že nevěříme v sebe. 

<3 peace is life power does not exist

<3

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Co s tím?

Vánoce

To je strašný tahle doba!