Pochopení

"Jako nejíst ani ryby to už je úplná demence. Sem viděl super video" zní z úst mého kamaráda. "je tam týpek co srovnává kytky a zvířata a je to fakt vtipný, já sem ti to vlastně poslal Wierix, sem čekal nějakou reakci a ty nic, nevidělas to náhodou?" Ne neviděla. "já sem to viděl, to je fakt dobrý" přidává se do rozhovoru můj přítel. Aha, no tak sem na to vážně sama, tak se raději do žádné konverzace o rozdílnosti kytek a zvířat nepouštím, snažím se zasmát a tvářit že je všechno v klidu. 


O pár dní později se vrátil můj přítel z práce a řekl mi, že dneska byla ve zprávách "pro vegany" smutná zpráva. Zemřela veganka, která chtěla dokázat, že vyleze na Mount Everest. Informace jako z blesku. Proč proboha smutná zpráva pro vegany? Nepřišel tam snad o život člověk? Není to snad žena jako každá jiná? Není to smutná zpráva pro všechny lidi? Není snad úplně jedno co ta holka jedla? Na Everestu zemřelo v té době, kdy tam zemřela ona pět lidí. A den před ní jeden vegan tu horu zdolal a je doma a v pořádku. Jenže o něm se nemluví. Mainstreamová média zatím prahnou po jakékoli informaci demonstrující antiveganství a tak na ženu, která zemřela ukazují jako by to snad ani nebyl obyvatel naší planety a lidé tomu tleskají. Mě to přijde hodně zvrhlé a moc smutné. Lidé na Everest jdou s tím, že tam mohou zemřít, je to neuvěřitelně náročný výstup. Není smutné když tam zemře vegan. Je smutné když tam zemře člověk. Snažila sem se to Péťovi vysvětlit. Zdál se být naštvaný, několikrát řekl, že se mi nedá nic říct a že mi teda nic říkat nebude. Zůstala sem klidná a snažila se mu vysvětlit, že to není pravda, že sem ráda, že mi tyhle věci říká, ale že stejně tak ráda sem, když respektuje a snaží se pochopit i můj názor a můj pohled na věc. Na to odvětil "jenže ty neříkáš názor, ty upravuješ moje sdělení. To je jako kdybych ti řekl, že venku prší a chtěl sem ti tim říct že si musíme vzít bundu a ty bys mi řekla venku prší protože tam sou mraky a z nich prší"  "Mě spíš přijde že tohle bylo něco jako - pro ty kdo nemají rádi déšť venku prší, jinak ne; a tak sem tě opravila, protože mi to přišlo jako hloupost, přeci když prší, tak prší je jedno jestli máš déšť rád nebo ne. Informace o tom, že pro ty kdo déšť nemají rádi je v tomto kontextu zbytečná. "jenže ona tam šla aby dokázala, že vegani nejsou slabý, šla tam pro vegany a to je pro vegany smutná zpráva" no tak to bezesporu, jenomže já sem to pochopila jinak, tak jak to sdělují média. Promiň. Nevím jestli pochopil co tím chci říct, ale už sem se nechtěla dále dohadovat. Objali sme se. 


Pár dní na to sem řekla, že jdu na nějakou veganskou akci. On na to odvětil. Můžu ti něco říct? Je to takovej vtipnej zážitek z jedný akce pro vegany. Mě přišlo že se tuhle problematiku chystá zesměšnit a tak sem mu řekla, že bych byla rači kdyby mi to neříkal. On mi to neřekl a já sem si najednou připadala jako tyran co odpírá právo říci vlastní názor. Už sem se k tomu ale nevracela. Druhej den mi u autobusu řekl. Štěpán mi poslal o veganech dobrej vtip, ale nebudu ti ho říkat. No a tak co už na to říct. Kdyby mi ho nechtěl nějak vnitřně říct, ani by to nezmiňoval a tak sem mu řekla ať mi ho poví. Bylo to něco o dinosaurovi co byl 150 let vegan a nikomu to neříkal a že by vegani měli být jako on. Nesmála sem se a řekla mu, že mi nepřijde dobré nemuluvit o tom, že denně kvůli nám trpí miliony zvířat a tím pádem mi nepřijde vtipný ani tento vtip. Řekl že mám pravdu, ale nevím jestli si to doopravdy myslel, nebo jen nechctěl o tom dál mluvit.
Nikde kolem mě zatím není jediný člověk který by mi rozuměl.
Nemám jediného kamaráda a co hůř zatím ani známeho se stejným smýšlením, všechny informace mám jen z netu a tak je jasné,že v rámci udržení vlastního psychického zdraví :D budu muset další vegany aktivně a sama vyhledat, protože tohle začíná být pro mě vážně smutné. Být doma se svým notebookem a videi a neznat nikoho, kdo by řekl "vím co cítíš, cítím to také. Něco s tím uděláme, je jasné že to jde, nejsme přeci mimozemšťani, sme obyvatelé planety a to, že se někdo blbě kouká je jen proto, že nemá ty informace, které máme my. Společně jim je předáme. Společně to zvládnem." Poprvé v životě cítím, že do tohohle boje budu potřebovat parťáka. Je tady tolik emocí, tolik zbytečné nenávisti vůči lidem, kteří jen ukazují prstem na fakta, je to těžké a je jasné že sama můžu tak leda v tichosti jen nejíst zvířata, ale nic tím nezměním, protože nebudu mít sílu, motivaci a energii jít dál. Ne kvůli nedostatku bíkovin :D ale kvůli nedostatku pochopení a velkému množství výsměchu a zla.  Vím že kvůli tomu nemusím přestat mít ráda Petra,  s ním si rozumíme zase v milionech dalších věcí :-) Respekt Tolerance Trpělivost Pochopení Láska a Odpuštění. To jsou věci díky kterým vím, že poprosit Péťu aby si nedělal předemnou legraci z věcí, které opravdu nejsou legrační, protože jsou tak moc bolestné a tak moc aktuální není nic co bych nemohla udělat. A také jsem si jistá že je to člověk, který má v sobě dostatek trpělivosti, respektu a tolerance, že tohle pochopí, protože podle mě neexistuje na této planetě člověk který by byl od narození zlý. :-)

Zdroje obrázků:
http://veganka.cz/vegan-zdolal-mt-everest/
http://www.farmastonava.cz/rostlinna-a-zivocisna-vyroba/detail-fotografie/technicke-zazemi-prostory-pro-velkochov-prasat/foto_426.html

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Co s tím?

Vánoce

To je strašný tahle doba!