Moc slov

Jediná hloupá, nedomyšlená či špatná věta, může v pochybujícím člověku zabít dokonalý nápad. Například pouhých pár slov jako "nemáš pravdu, to je hloupost, to nezvládneš, na to nemáš talent, to stojí moc peněz" a podobně; to může zabít klidně i samotného člověka, protože se úplně klidně jenom kvůli těmhle neuváženým, nepodloženým a nahlas vyřčeným slovům přestane snažit usilovat o něco, čemu již jednou začal věřit. Važme slova.
Ve chvílích, kdy máme tu čest dát někomu radu, či povědět svůj názor je možná zrovna čas na zastavení se v daném okamžiku. Často není odpověd vůbec třeba. Člověk který se ptá, ví pravděpodobně o moc lépe sám, jaká je správná odpověď. Nechme jej povídat, ptejme se, dejme mu čas ať je se svou myšlenkou, nesnažme se jej odbít argumenty a ve chvíli kdy nemáme na něho čas, připusťme si to a řekněme nahlas. A pokud nevíme, připusťme si to taky, řekněme třeba "nemám ani tušení, moc tomu nerozumím ale skutečně věřím tomu, že pokud je to něco co je pro Tebe důležité, tak že to dáš". V té chvíli nezáleží na nás a našich myšlenkách. Uhlídejme si je a pokud v nás přetrvají do dalšího dne, opatrně je formulujme a ještě opatrněji sdělme.
Pokud vidíme, že je daný člověk ve svém nápadu úplně ztracený a my víme kudy se má vydat , protože už sme si obdobnou cestou prošli, doporučme mu směr, ale nenuťme jej aby uvěřil tomu, že tento jediný je správný, protože zrovna ten někomu vyšel. Možná si myslíme že dokonale rozumíme nápadu,který nám je sdělován i všem myšlenkám, často je to ale jen náš pocit. Neraďme. Naslouchejme. Podělme se o své zkušenosti, ale nekritizujme, nesuďme a nehodnoťme. Vždyť ty nejexcelentnější nápady vždycky na začátku byly jsou a budou "úplná blbost"... :-)

Obrázky: http://www.kamoska.cz/kultura-a-spolecnost/jak-si-poradit-s-pomluvami.html
http://blog.jobinsider.cz/2015/04/pracovni-pohovor-jak-si-poradit-se-zaludnymi-otazkami/

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Vánoce

Co s tím?

žárlivost a zlo přichází s bolestí našich srdcí